Co budete potřebovat do porodnice?
Týdny těhotenství pozvolna utíkají a najednou je tu třetí trimestr. Nejvyšší čas si připravit tašku do porodnice! Některé zdroje uvádějí, že je vhodné tašku do porodnice chystat dva týdny před termínem. Ale znáte to - miminko může mít svou hlavu a uzná, že je čas se vydat na cestu dříve. Kdo je připraven, není překvapen. Doporučujeme si proto tašku do porodnice chystat dříve, například i měsíc před plánovaným termínem porodu.
Ale co do ní? Co na porodní sál, co vše budete potřebovat na oddělení šestinedělí a co vše si vzít pro miminko? V následujících řádcích shrneme, co všechno si zabalit a vzít s sebou, až přijde den D. A nevynecháme také tipy, co raději nechat doma.
Nezbytnosti na porodní sál
Na porodní sál toho není potřeba mnoho. Ani vás tam s velkým kufrem pravděpodobně nepustí, problémem je jeho uložení. Na porodním pokoji nebo porodním sále potřebujete prostor jak vy, tak personál a vaše objemné zavazadlo by mohlo překážet. Do porodnice si tak připravte pouze menší tašku s následujícími věcmi.
Úřední nezbytnosti (podrobně v přehledu níže), porodní plán (pokud jej máte), omyvatelné pantofle, pití a něco sladkého na doplnění energie. Skvěle poslouží například ovocná tyčinka či kapsička nebo třeba hroznový cukr. Noční košili můžete mít svou nebo ji dostanete v porodnici.
Pokud jste se připravovala na porod s aromaterapií nebo se zklidňující hudbou, sbalte si i aromaolejíčky či sluchátka.
Vše ostatní budete potřebovat až po porodu. Můžete tak mít menší tašku na porodní sál a větší tašku či kufr na oddělení šestinedělí, kterou partner přinese až po porodu dítěte.
Úřední nezbytnosti k porodu
- občanský průkaz, cizinky pas
- průkaz pojištěnce
- těhotenský průkaz
- prohlášení o jméně dítěte - pokud jste:
Svobodná matka – prohlášení o jméně dítěte podepisujete pouze vy.
Nesezdaná s partnerem - kromě prohlášení o jméně budete potřebovat také souhlasné prohlášení rodičů o otcovství. Zajistěte si jej před porodem. Vystaví vám ho matrika v místě bydliště.
Vdaná - k prohlášení o jméně si vezměte i oddací list.
Rozvedená – k prohlášení o jméně si vezměte i rozhodnutí o rozvodu.
Všechny dokumenty si dejte přehledně do uzavíratelné složky. Při příjmu se vyhnete zmatkům a budete mít všechny dokumenty pohromadě. Seznamte s místem uložení složky s dokumenty i partnera.
Potřebné věci na oddělení šestinedělí
Z porodního sálu se spolu s miminkem přesunete na oddělení šestinedělí, kde budete již potřebovat více věcí. Myslete na to, že i na pokoji na oddělení šestinedělí není příliš mnoho prostoru na objemná zavazadla. Pokud nemáte nadstandardní pokoj, je běžné, že na klasickém vícelůžkovém pokoji bývá pouze menší skříňka. Pokud Vám bude něco chybět, můžete pověřit partnera, aby chybějící nezbytnosti donesl. A co uznáte za zbytečné, může zas odnést (třeba společně i se špinavým prádlem).
Praktický přehled - co s sebou do tašky pro maminku
Hygienické potřeby
Nutné:
- zubní pasta, kartáček, kartáč na vlasy
- ručníky/osušky - 1-2 na intimní partie (z praktických důvodů je lepší ručník tmavé barvy), jeden na tělo/vlasy či ruce
- sprchový gel, pleťový krém, deodorant - vybírejte méně parfémované, pro děťátko je důležitá vůně maminky
- toaletní papír - měl by být, ale znáte to, někdy prostě není
- poporodní vložky (1-2 balení)
- krém na bradavky
- vložky do podprsenky
- léky, pokud užíváte
Volitelné:
- jednorázové podložky proti případnému znečištění postele
- balzám na rty
- gel z dubové kůry na případné poranění po porodu
- kapesníčky
- vlhčené ubrousky
- gumičky do vlasů
Extra:
- make-up - pokud se rády líčíte
- odsávačka mléka, stříbrné kloboučky na bolavé bradavky, silikonové kloboučky na kojení
Oblečení a obuv
Nutné:
- prodyšné poporodní jednorázové kalhotky - existují různé druhy, např. síťované - jsou z měkkého materiálu a některé se dají prát, mějte radši více kusů
- kojící podprsenky
- omyvatelná obuv
Volitelné:
- noční košile či pyžamo - co se dá rozepnout na kojení - v nemocnicích můžete dostat i erární košili
- župan - pokud máte návštěvu či půjdete na vyšetření po budově nemocnice, je vhodné mít župan. Ten opět můžete dostat i erární.
- teplé ponožky - ty se hodí vždy
Extra:
- oblečení na odchod z porodnice - oblečení, ve kterém jste dorazila do porodnice může být, např. znečištěno od plodové vody
Nezbytnosti, co je dobré mít s sebou:
- nabíječka na telefon
- kojící čaj
- nafukovací kruh na zpříjemnění sezení po porodu (při případném zranění)
- propiska
Co s sebou do porodnice nebrat:
- parfém či parfémované sprchové gely a deodoranty - miminko potřebuje cítit přirozenou vůni maminky
- fén - i přesto, že je to pro vás praktická věc, nemusí ho ocenit vaše miminko a už vůbec ne ostatní maminky a jejich miminka
- notebook - pokud nad ním přemýšlíte, e-maily počkají a na oblíbený seriál nebude pravděpodobně čas ani energie
Nezbytnosti pro miminko
Dopředu si v porodnici zjistěte, co vše je pro miminko možné dostat. V porodnicích bývá míra zásobení erárními věcmi různá. Ať už jde o plenky, hygienické potřeby (např. krém na opruzeniny) nebo třeba oblečky. Oblečení na převoz miminka vám přiveze partner až v den propuštění.
Mějte na paměti, že nejdůležitější je pro miminko přítomnost maminky, její láska a náklonnost. Je pravdou, že pokud je maminka v klidu a v pohodě, bude v klidu i v pohodě s největší pravděpodobností i miminko. Děťátko opravdu nepotřebuje sladěný set oblečení, tak se zbytečně výbavou pro miminko do porodnice nestresujte. Vezměte pouze nezbytnosti a oblečení, které se vám bude na miminko dobře oblékat.
Praktický přehled - co s sebou do tašky pro miminko
Nutné:
- plenky (8-10 ks/den)
- vlhčené ubrousky (1 větší balení)
- jednorázové podložky
- krém na opruzeniny
- látkové pleny (2-3 ks, hodí se na utření blinkání, na podložení miminka)
Volitelné:
- ručník pro miminko
- dětské tělové mléko či olejíček
Extra:
- vlastní oblečení pro miminko i na pobyt - oblečení (body, dupačky, overaly, čepička, ponožky, rukavičky) většinou bývají v porodnici k dispozici, někdo však preferuje vlastní
Co s sebou na cestu z porodnice
Partner poslední den přiveze:
- autosedačku - vajíčko (v chladném období oceníte i fusak do autosedačky nebo teplou deku)
- vhodné oblečení pro maminku - může se změnit počasí
- vhodné oblečení pro miminko dle počasí - body, dupačky či overal, čepička, ponožky, v chladném období i svetřík či mikina
EXTRA TIPY NA ZÁVĚR
- Seznamte partnera, kde máte uloženu tašku do porodnice. Až bude čas odjezdu, můžete se soustředit jen na sebe.
- Stejně tak seznamte partnera s uložením všech dokladů (ideálně ve složce).
- Naučte se s partnerem zacházet s autosedačkou, natrénujte její upevnění do auta.
A až přijde ten pravý čas - obraťte se na odborníky při výběru vhodných capáčků - prvních botek pro vašeho prcka. Rádi vám odborně poradíme - to nejlepší pro vaše děti. Od toho, jak změřit velikost po vhodný typ capáčků.