Jak děti chránit před klíšťaty
Každý rodič chce pro své děti to nejlepší – a to zahrnuje i jejich bezpečnost při hrách venku v přírodě. Slunečné dny lákají děti k prozkoumávání lesů, luk a parků, což je skvělý způsob, jak posílit imunitu a podpořit zdravý životní styl. Bohužel však tyto radovánky často skrývají neviditelnou hrozbu – klíšťata. Tato drobná parazitická stvoření mohou na první pohled působit neškodně, ale představují vážné zdravotní riziko pro děti i dospělé. Borelióza a klíšťová encefalitida jsou jen některé z nemocí, které klíšťata přenášejí a které mohou mít dlouhodobé následky.
Děti jsou obzvláště zranitelné. Nejenže tráví více času na zemi, kde klíšťata nejčastěji číhají, ale zároveň se o svých drobných „spolucestujících“ často ani nezmíní. Je proto na nás, dospělých, abychom zajistili jejich ochranu a minimalizovali riziko nákazy. Prevence přitom není složitá – zahrnuje jen několik jednoduchých kroků, které lze snadno začlenit do každodenní rutiny.
V tomto článku se podíváme na osvědčené způsoby, jak děti před klíšťaty ochránit, na nejnovější doporučení odborníků a na to, co dělat, pokud se klíště přesto přisaje. Dozvíte se, jak správně vybavit děti na výlety do přírody, jaké repelenty jsou vhodné pro dětskou pokožku, a kdy je na místě uvažovat o očkování proti klíšťové encefalitidě. Cílem je, aby se děti mohly bezpečně těšit z každého dobrodružství venku – bez obav z nechtěného kontaktu s klíšťaty.
Pojďme společně prozkoumat, jak snadné může být chránit zdraví vašich dětí a zajistit jim bezpečné a radostné chvíle strávené v přírodě.
Klíšťata v akci! Jak se jim ubránit?
Ještě před pár desítkami let bylo setkání s klíštětem spíše výjimečné. Dnes se však bohužel vyskytují i v městských parcích, zahradách a na trávnících. Dokonce můžete klíště chytit i ve vyšších nadmořských výškách než dříve. Delší sezóna klíšťat je výsledkem teplých zim bez mrazů. Tito drobní parazité mohou přenášet různé nemoci, které mohou vážně poškodit zdraví. Proto je nezbytné se před nimi účinně chránit.
Jaké nemoci od klíšťat hrozí?
Klíšťata mohou přenášet řadu infekčních nemocí, z nichž nejčastější je lymská borelióza, která se vyskytuje asi pětkrát častěji než klíšťová encefalitida. Statistiky Státního zdravotního ústavu ukazují, že počet případů obou onemocnění každoročně roste.
- Klíšťata a lymská borelióza
Lymská borelióza je bakteriální infekce, proti které zatím neexistuje očkování pro lidi. Odhaduje se, že boreliózu přenáší zhruba 10-35 % klíšťat. Riziko nákazy se zvyšuje s vývojovým stádiem klíštěte. Nakažené klíště může při sání krve přenést bakterie na člověka. U poloviny případů se objeví jako první příznak červená skvrna s bledým středem, která připomíná terč a postupně se zvětšuje. Tento projev se objevuje několik dní až týdnů po kousnutí, ale může se vyskytnout i na jiných částech těla, než bylo klíště přisáté. Další příznaky mohou připomínat chřipku, například bolest v krku či kloubů, ale bez kašle a rýmy. Borelióza se léčí antibiotiky, obvykle z rodu penicilin. Při zanedbání může nemoc přejít do chronické fáze, kdy je léčba složitější.
- Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého může infekce začít mnohem rychleji než u boreliózy – někdy už během pár hodin. Toto onemocnění napadá mozek a mozkové blány. Projevuje se silnými bolestmi hlavy, citlivostí na světlo a různými neurologickými potížemi, jako jsou poruchy hybnosti nebo řeči. Léčba na tuto nemoc bohužel neexistuje, řeší se jen příznaky. Naštěstí je proti klíšťové encefalitidě dostupné očkování, které má velmi vysokou účinnost – až 99 %.
Existuje i celá řada dalších nemocí, které mohou klíšťata přenášet, například ehrlichióza, babézióza, bartonelóza nebo tularémie. Proto je nejlepší možností se vůbec nenakazit. Víte, jaká preventivní opatření byste měli dodržovat?
Základní pravidla prevence proti klíšťatům
- Pokud se pohybujete v přírodě, držte se co nejvíce cest a vyhněte se vysoké trávě a husté vegetaci. Klíšťata se vyskytují v trávě do výšky zhruba jednoho metru.
- Neusedejte a neulehejte na zem v oblastech s výskytem klíšťat, a to ani na deku.
- Vhodným oblečením jsou světlé kalhoty z hladké látky. Tmavé a strukturované látky, jako fleece, nejsou příliš vhodné.
- Během chůze si čas od času prohlédněte spodní část nohou, abyste odhalili případné přichycení klíštěte.
- Používejte repelenty ve formě gelů, sprejů nebo náramků. Aplikujte je především na nohy od kolen dolů a pravidelně je obnovujte dle pokynů na obalu. Pokud kombinujete repelent s opalovacím krémem, aplikujte nejprve krém a poté repelent. Existují také repelenty s UV ochranou.
- Do míst s výskytem klíšťat neberte své psy, pokud to není nutné. V takovém případě je mějte na vodítku.
- Zvažte očkování proti klíšťové encefalitidě, které lze provést u praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Část nákladů na očkování hradí zdravotní pojišťovny.
Jak správně odstranit klíště?
Po každém návratu z přírody byste měli důkladně prohlédnout své tělo. Pokud máte klíště, je třeba ho co nejrychleji odstranit, ideálně ještě předtím, než se přisaje. Proces přisátí klíštěte může trvat 6-8 hodin.
Následující postup je ideální:
- Vydezinfikujte místo, kde je klíště přisáté, ještě před jeho odstraněním.
- Nesahejte na klíště holýma rukama – použijte například jednorázové rukavice.
- Pohybujte klíštětem ze strany na stranu pomocí vlhké textilie, jako je ručník nebo vatová tyčinka. Po několika minutách by se mělo klíště samo uvolnit. Můžete použít i speciální pinzetu nebo mrazicí sprej.
- Nikdy klíštětem netočte ani ho nemažte žádnými mastmi! To může způsobit, že přední část klíštěte zůstane v kůži, což může vést k infekci nebo zánětu.
- Po odstranění klíštěte opět místo dezinfikujte.
- Zabalte klíště do papírového kapesníku a spalte ho na nehořlavém povrchu. Klíště nikdy nemačkejte! Pokud chcete zjistit, zda bylo klíště infikované, vložte ho do igelitového sáčku a pošlete na laboratorní testy.
- Pokud se vám nedaří klíště odstranit, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Poznamenejte si, kdy jste měli klíště, a během následujících týdnů sledujte, zda se neobjeví červená skvrna se světlým středem. Pokud máte příznaky podobné chřipce, navštivte lékaře.
Efektivní prevence
I když nemoci přenášené klíšťaty vypadají hrozivě a mnohé rodiče to může odradit od pobytu venku, není třeba propadat panice. Kromě očkování proti klíšťové encefalitidě existují i další účinné způsoby, jak se před klíšťaty bránit. Základem je správný výběr oblečení. U dětí byste měli dbát na to, aby měly na sobě dlouhé kalhoty a trička s dlouhými rukávy. Také je důležité obout je do tenisek, nikoliv do sandálů. Dalším krokem je použití repelentu, který pomůže hmyz odpudit.
Použití vhodného oblečení a repelentu je však jen začátkem ochrany proti klíšťatům. Také je podstatné pečlivě zkontrolovat tělo po návratu domů. Klíšťata vyhledávají teplá a vlhká místa na těle, proto je důležité prohlédnout všechny kožní záhyby, jako jsou podpaží, podkolení jamky, třísla, za ušima, ale také uvnitř uší. Zvláštní pozornost věnujte vlasové pokožce, protože klíšťata se mohou ukrýt i ve vlasech. Také je dobré vyklepat oblečení, které měly děti na sobě, a rovnou ho dát do pračky. Máte-li obavu, že jste přeci jen nějaké klíště přehlédli, pošlete děti rovnou do sprchy. Voda účinně spláchne každé klíště, které se ještě nepřisálo.
Ochrana dětí před klíšťaty a boreliózou
Každoročně postihuje zákeřná borelióza tisíce lidí. Tato nebezpečná infekce, přenášená klíšťaty, představuje vážné riziko pro zdraví. Rodiče by měli být dobře informováni o těchto nebezpečích a o tom, jak účinně předcházet nákaze a chránit své děti. Přinášíme proto několik praktických rad, jak zabezpečit děti před klíšťaty a boreliózou.
Učte děti o riziku klíšťat
Vysvětlete dětem, že klíšťata jsou malí parazité, kteří se živí krví lidí a zvířat. Ukažte jim, jak klíšťata vypadají, a kde se s nimi mohou setkat. Nejčastěji v lesích, ve vysoké trávě nebo křovinách.
Naučte je, že při pobytu v přírodě, zejména v zalesněných oblastech, by měly nosit dlouhé kalhoty a trička s dlouhým rukávem. Ukažte jim, jak si kalhoty zastrčit do ponožek a jak nosit světlé oblečení, aby byla klíšťata lépe vidět.
Pro zvýšení ochrany můžete zvážit pořízení náramků proti klíšťatům bez použití chemie.
Naučte děti, jak se po návratu z přírody kontrolovat. Klíšťata se mohou přisát k tělu a zůstat tam přichycená i několik dní.
Vysvětlete jim příznaky kousnutí klíštětem a co mají dělat, pokud si nějaké klíště všimnou.
Zdůrazněte jim, jak vážné mohou být následky kousnutí klíštětem. Řekněte jim, že pokud najdou klíště, mají vám to okamžitě říct, a pokud se objeví příznaky jako horečka, vyrážka nebo bolesti kloubů, je nutné vyhledat lékaře.
Jak odstranit klíště u dítěte
Protože klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, je důležité děti pravidelně kontrolovat. Zejména pokud si hrály v prostředí, kde se klíšťata vyskytují. Kontrolujte dítě se zaměřením na oblasti vlasů, za ušima, v podpaží a tříslech, kde se klíšťata často přisávají.
- K odstranění klíštěte budete potřebovat jemnou pinzetu a dezinfekční prostředek.
- Před samotným odstraněním si důkladně umyjte ruce. Poté klíště uchopte pinzetou co nejblíže ke kůži.
- Pomalu táhněte klíště přímo nahoru bez kroucení nebo trhání, aby nedošlo k přetržení jeho ústních částí, které by mohly zůstat v kůži.
- Po odstranění klíště spláchněte do toalety nebo ho zabalte do plastového sáčku. Pokud máte podezření, že bylo klíště nakažené, můžete ho uchovat v uzavřené nádobě pro případné testování na nemoci jako borelióza nebo klíšťová encefalitida.
- Místo kousnutí i své ruce vydezinfikujte.
- Dále sledujte místo, kde bylo klíště přisáté, zda se neobjeví známky infekce, jako zarudnutí či otok. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, kontaktujte lékaře.
Využívejte ochranné prostředky proti klíšťatům
Chemické repelenty mohou být škodlivé nejen pro lidi, ale také pro zvířata a životní prostředí. Mnohé z nich obsahují syntetické látky, které se aplikují přímo na pokožku nebo oblečení a mohou vyvolat podráždění, vyrážky nebo jiné zdravotní potíže. Z těchto důvodů doporučujeme používat alternativní produkty, které jsou šetrné k vám i k přírodě. Alternativou mohou být speciální náramky.
Jak se přírodně chránit před klíšťaty?
Kdo často tráví čas v přírodě, ten se přirozeně vyhýbá místům, kde klíšťata nejvíce hrozí. Nejvíce jich nenajdete na volných loukách, ale na hranicích mezi loukami a lesem.
Výzkum ukázal, že právě v těchto přechodových oblastech se nachází až 40krát více klíšťat než na otevřených loukách. Zatímco na ploše 9 m² louky nebo lesa se najdou dvě klíšťata, na stejném prostoru mezi lesem a loukou je jich až 75! To vše mají na svědomí myši, které tyto přechodové zóny vyhledávají jako úkryt.
Máte dítě v lesní školce a obáváte se? Nemusíte se děsit – děti se těmto zónám většinou vyhýbají a po pohybu v přírodě jsou důkladně kontrolovány. Takže klíšťata, která se ještě nepřisála, snadno odhalíte.
Při pobytu venku vybírejte světlé oblečení, na kterém klíšťata lépe uvidíte. Používejte repelenty, zvláště na nohy od kolen dolů. Po každém návratu z lesa, louky nebo travnaté plochy se vždy pečlivě prohlédněte.
Více možností, jak se chránit
Dnes je na trhu spousta prostředků, od repelentů přes náramky odpuzující hmyz až po spreje, které klíště zmrazí před jeho odstraněním. Díky tomu klíště nestihne vyvrátit obsah svých střev do rány, čímž by mohlo zvýšit riziko nákazy.
Pokud používáte repelent z obchodu, dejte si pozor na obsah látky DEET. Přípravky s vysokým obsahem DEET je vhodné aplikovat především na oblečení, ale na kůži pak použít ty s nižší koncentrací. Opakované používání přípravků s vysokým obsahem DEET na kůži může vést k podráždění, protože se jedná o silnou chemii.
Co ale dělat, pokud nechcete používat chemii na sobě ani na dětech?
Staré rodinné recepty na přírodní repelenty mohou být skvělou volbou. Např. rozmarýnový repelent, který používaly už naše babičky. Potřebujete na něj jen sáček sušeného rozmarýnu, litr vody a lžíci vinného octa (nejlépe bílého).
Vodu přiveďte k varu, poté ji odstavte a přidejte rozmarýn. Nechte louhovat do vychladnutí. Výluh pak přeceďte, přidejte ocet a uložte do lednice. Používejte ho ve spreji na tělo, hlavně na nohy, před každým pobytem v přírodě.
Klíšťata nemají ráda ani vůni levandule. Před procházkou rozemněte čerstvé květy a potřete si jimi krk, zápěstí, oblasti kolem vlasů, za ušima, pod koleny a na kotnících. Pokud nemáte čerstvé květy, lze použít levandulový éterický olej.
Dalším účinným přírodním repelentem je směs z Alpy. Stačí smíchat deci Alpy (můžete použít i vodku nebo jiný alkohol) a lžíci hřebíčku. Hřebíček nechte louhovat v uzavřené lahvičce jeden až dva týdny, poté přelijte do spreje a používejte jako repelent.
Co můžeme udělat pro ochranu zevnitř?
Existují i způsoby, jak se chránit proti klíšťatům vnitřně. Lidé, kteří pravidelně konzumují vitamín B, mají menší šanci, že je klíšťata napadnou. Dalším tipem je konzumace dvou stroužků česneku před odchodem do přírody nebo potírání kůže citronovou šťávou. Také pomáhá zvýšený příjem droždí.
Očkování
Ochranu proti klíšťatům může zajistit také očkování. Vakcína sice není hrazená pojišťovnou, ale cena se pohybuje v rozmezí 400–600 Kč za dávku. K tomu je třeba přičíst i cenu za aplikaci, která se může lišit dle místa, obvykle jde o 0–200 Kč.
Je důležité si uvědomit, že očkování chrání pouze proti klíšťové encefalitidě, nikoliv proti lymské borelióze. Zvažte také možné vedlejší účinky vakcíny a očkujte děti nejdříve po třetím roce života.
7 zásad pro ochranu před klíšťaty
Na závěr uvádíme 7 zásad, jak se efektivně chránit proti klíšťatům. Děti se mohou chránit před klíšťaty podobně jako dospělí, ale při použití repelentů je nutné být obzvlášť opatrný, aby nedošlo k nežádoucím účinkům. Navíc, děti mají často rády vlhkou a vysokou trávu, která je pro klíšťata ideálním prostředím.
- Sledujte aktuální aktivitu klíšťat – Na webu Ministerstva zdravotnictví můžete zjistit úroveň rizika napadení klíštětem podle aktuálního počasí. K dispozici jsou i doporučení, jak se chovat v dané situaci.
- Vyhýbejte se rizikovým lokalitám – Klíšťata se nejčastěji vyskytují v husté vegetaci, kde je vlhko. Sledujte, kde si vaše děti hrají, a vyhýbejte se oblastem s vysokou trávou, odkud si mohou klíště nejrychleji přinést.
- Zajistěte svou zahradu – Klíšťata se mohou vyskytovat i v městských zahradách, zejména pokud nejsou dobře udržované. Posekejte trávník a udržujte zahradu bez tlejícího rostlinného materiálu. Bude tak méně přitažlivá pro klíšťata.
- Vhodné oblečení pro děti – Pokud jdete s dětmi do lesa nebo jiných přírodních oblastí, kde je pravděpodobný výskyt klíšťat, oblékněte je do vyšších bot. Nezapomeňte nohavice zastrčit do obuvi a zvolte dlouhé rukávy.
- Používejte správný repelent – Kupujte repelenty v lékárnách, kde vám poskytnou rady ohledně složení a vhodnosti pro děti. Nezapomeňte, že přírodní repelenty mají obvykle kratší dobu účinnosti než chemické, takže je potřeba je aplikovat častěji.
- Důkladná kontrola po návratu domů – Po každém výletu ven by mělo následovat pečlivé prohlédnutí těla. Čím dříve se klíště objeví a odstraní, tím nižší je riziko přenosu infekce.
- Očkování proti klíšťové encefalitidě – Nechte své děti očkovat proti klíšťové encefalitidě, abyste minimalizovali riziko tohoto vážného onemocnění, které je přenášeno klíšťaty a může mít nebezpečné následky.