Co je to imunita?
Imunitu ovlivňuje už způsob porodu. Miminka, která se narodí přirozenou cestou, mívají lepší imunitu, protože prochází porodními cestami, kde se střetávají s velkým množstvím patogenů, jenž si jejich imunitní systém zapamatuje. Při přirozeném porodu je mikrobiom dítěte poprvé osídlen. Mikrobiom se podílí na základu imunitního systému. Mikrobiomem se nazývá společenství mikroorganismů v lidském organismu. Jde o různé bakterie, viry, prvoky, kvasinky atd.
Tipy, jak zlepšit dětskou imunitu
- dostatek spánku,
- dostatek vitamínů a minerálů,
- dostatek vitamínu D získaného ze slunečního záření,
- pohyb na čerstvém vzduchu,
- otužování,
- omezení cukru,
- pestrá a vyvážená strava,
- dostatek ovoce a zeleniny,
- kojení, případně vhodná batolecí mléka,
- nepřehánět to s dezinfekcí, dítě potřebuje přijít do kontaktu s vnějšími antigeny.
Nemocnost po nástupu do školky a školy
Jakmile dítko nastoupí někam do většího kolektivu, je prakticky pořád nemocné. Tento stav je běžný, pravidelně nemocné bývají téměř všechny děti. Organismus si teprve musí vybudovat přirozenou imunitu. Je samozřejmě potřeba imunitní systém dítěte posilovat zdravou stravou i doplňky stravy.
Snažte se zastavit rýmu včas
Rýma je maličkost, ale když se rozjede, může dojít až k zánětu dutin, uší či zánětu cest dýchacích. Proto se snažte rýmu zlikvidovat už v počátcích.
Co pomůže proti rýmě:
- čištění nosu slanou vodou,
- inhalace horké páry,
- namočit ruce do horké lázně,
- dostatek tekutin (ředí hlen),
- dostatek odpočinku.
Jak doplnit vitamíny
Nejlepší samozřejmě je, když dítko doplňuje všechny potřebné vitamíny a minerály ve stravě. Mnoho ratolestí má ale s jídlem problém. Často si vybírají, spoustu potravin vůbec nechtějí jíst, takže dostat do nich potřebné živiny bývá obtížné. Nebojte se proto sáhnout po doplňcích stravy. Pokud potomek nastoupil do školky či školy, nebo se blíží podzim, je vhodné co nejvíce podporovat imunitní systém.
Doplňujte zejména vitamíny a minerály:
- B-komplex
- vitamín D, D3
- vitamín C
- zinek
- selen
- měď
- případně probiotika
Lékařské studie potvrzují, že preventivní užívání probiotik je prospěšné. Spoustu lidí doplňuje vitamín C, ale ten má smysl doplňovat zejména v momentě, kdy už nemoc udeří. Jako prevence, je důležitější vitamín B. Proto zkuste předcházet nachlazení pomocí vitamínu B.
Pokud nechcete používat doplňky stravy, přidejte do jídelníčku rakytník, jitrocel, podběl či lípu. Co se týče vitamínu C, tak mnohem více než v citrusových plodech ho najdete v černém rybízu, červených paprikách, brokolici, jahodách či šípkách. Nezapomeňte na to, že se vitamín C bohužel ničí teplem, tedy v případě vařených potravin si příliš nepomůžete.
Dostatečný spánek
Kromě toho, že pro dítko je důležité každé nachlazení důkladně vyležet a nepřecházet, je podstatný také dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Ten v případě nemoci pomůže samozřejmě i dospělému.
Hlavní je, aby dítko nemoc skutečně vyleželo. I když už máte pocit, že je mu lépe, nepřehánějte to s výlety či rodinnými návštěvami. Dejte si třeba týden klidového režimu. Pokud vše podchytíte včas, pravděpodobně se vám podaří zabránit tomu, aby se nemoc rozjela do nějakého horšího stádia.
Bylinky
K posílení imunity můžete využít i bylinky. Mezi nejlepší patří rakytník, šišák bajkalský, ženšen nebo echinacea.
Zásady, které posilují dětskou imunitu
- Děti potřebují pohyb na čerstvém vzduchu – ten prokrvuje dýchací cesty a sliznice uší i očí.
- Pohyb samozřejmě podporuje celkovou obranyschopnost těla.
- Nezapomínejte doma větrat i v zimě, stačí na pár minut naplno otevřít okna. Je to dobré otužování a samozřejmě také doma budete mít čerstvý vzduch.
- Děti potřebují pravidelný režim a dostatečný spánek. Změna režimu dětem obvykle neprospívá.
- Samozřejmostí je mytí rukou po toaletě, po příchodu z venku nebo po hraní si s domácím zvířátkem.
- Dítě i dospělý by měl jíst vyváženou a pestrou stravu, ve které by nemělo chybět ovoce, zelenina, luštěniny, pečivo celozrnné, maso, ryby, rostlinné oleje.
- Vsaďte na kvalitní dětské oblečení, které děti udrží v teple a suchu.
Antibiotika nejsou vždy potřeba
Pokud navštívíte pediatra s podezřením na angínu či zánět průdušek, bylo by vhodné, aby lékař udělal CRP krevní test. V případě angíny je možné ještě provést rychlý streptest. Existuje i domácí CRP test, ten se hodí v momentě, kdy si nejste jisti, zda dítě potřebuje navštívit lékaře, či se jedná o klasické nachlazení.
Babské rady na posílení imunity
V počátcích nemoci mohou dítku pomoci i babské rady. Oblíbený je například Priessnitzův obklad, cibulový čaj či sirup, eventuálně různé bylinné čaje, zázvor, speciální dětské čaje.
Priessnitz uděláte tak, že namočíte kapesník do vody, a omotáte s ním krk, následně přes něj dáte igelit a přes to omotáte další, tentokrát suchý šátek. Krk se musí zahřát a zapařit. Obklad nechte působit asi hodinu až dvě. Priessnitz můžete několikrát za den opakovat.
Další rady na podporu imunity
Je potřeba si uvědomit, že posilování imunity je běh na dlouhou trať, rozhodně neposílíte imunitu ze dne na den. Podstatný je zdravý životní styl a jeho budování již od dětství.
Čtyři základní body:
- spánek a odpočinek,
- úměrná sportovní aktivita,
- psychická odolnost,
- zdravá strava.
1. Spánek a odpočinek
Imunitní systém potřebuje dostatek odpočinku, jinak nebude správně fungovat. Nejhorší je kombinace ponocování, nevhodného jídla, nulový pohyb na čerstvém vzduchu a ještě k tomu stres.
2. Úměrná sportovní aktivita
Nejde o žádný přehnané výkony, důležité zkrátka je, aby se člověk párkrát za týden hýbal. Je jedno zda vyrazíte na rychlejší procházku, nebo si doma zacvičíte před televizí. Blahodárný vliv má pohyb v přírodě, který by měl být dopřán zejména dětem.
K posílení imunitního systému přispívá i otužování a saunování. Důležité je tyto aktivity provádět s dětmi hravou formou, nenutit je do toho a jít na to postupně. Samozřejmostí by měla být pravidelnost, protože když půjde do sauny dvakrát za rok, tak to s vaší imunitou neudělá nic.
3. Psychická odolnost
Nejhorší je dlouhodobý stres, ten brání imunitnímu systému, aby správně fungoval. Jestliže žijete v neustálém stresu, zaděláváte si na pořádný problém s vaší imunitou.
4. Zdravá strava
Všichni jistě víte, že důležitá je pestrá strava plná vitamínů a minerálů. Ovšem například v zimě je vhodné doplňovat vitamín D, protože už prakticky vůbec nesvítí slunce. Stejně tak můžete sáhnout po vitamínu C.