Jak vybrat dětskou autosedačku?
Cestování autem se stalo nedílnou součástí každodenního života většiny z nás. Autem jezdíme do práce, na nákup, vozíme děti do školy a školky. A právě děti, obzvlášť ty nejmenší, jsou nejvíce rizikovou skupinou při nehodách na silnicích. Mnoho z nich totiž usedá do nevhodných autosedaček, a některé z nich dokonce ani žádnou nemají – je to přece „jen kousek“. Přitom autosedačku bychom měli vybírat už před příchodem nového člena rodiny na svět. Nápad odvážet miminko autem z porodnice pouze v náručí může skončit i tragicky.
V České republice je navíc autosedačka u dětí do výšky 150cm a váhy 36kg povinností a zádržný systém musí splňovat atest ECE R 44/4. Ten musí být do automobilu nainstalován přesně podle návodu od výrobce. Pokud tyto parametry nedodržíte, může vám být při silniční kontrole vyměřena bloková pokuta až 2000Kč. Navíc můžete přijít i „o body“.
Nejnovější norma ECE R129/i-Size je z hlediska dynamických zkoušek zatížení daleko náročnější, než předchozí stále platná norma ECE R44/04. To znamená, že sedačky splňující nejnovější normu isize, prošly náročnějším testováním než starší modely a budou tudíž ještě bezpečnější.
Pokud tedy patříte k zodpovědným rodičům a chcete udělat pro bezpečnost svého dítěte maximum, využijte v následujících řádcích našeho malého průvodce světem autosedaček.
Jak tedy vybrat tu správnou autosedačku pro vaše dítě?
Existuje několik základních parametrů, podle kterých bychom se měli řídit. Jsou to:
- Váhové kategorie
- Bezpečnost
- Kompatibilita s vozem
- Materiál
- Cena
V následujících řádcích je podrobněji popíšeme.
1. Váhová kategorie
Před vlastní koupí autosedačky je velmi důležité dítě změřit a zvážit. V žádném případě nesmí být hlava dítěte nad úrovní opěrky. Hlava by neměla být v opěrce ani příliš volně. Níže naleznete základní rozdělení autosedaček podle váhy a orientačně i podle věku dítěte. Mějte ale na paměti, že rozhodujícím faktorem je skutečná váha dítěte, nikoli věk.
- Skupina 0
- 0-10kg, věk 0-12 měsíců
- Skupina 0+
- 0-13kg, věk 0-18 měsíců
- Skupina I
- 9–18 kg, 1–4 roky
- Skupina II
- 15–25 kg, 3–7 let
- Skupina III
- 22–36 kg, 6–12 let
- Skupina 0/I
- 0–18 kg, 0–4 let
- Skupina I/II/III
- 9–36 kg, 1–12 let
- Skupina II/III
- 15–36 kg, 3–12 let
2. Kompatibilita s vozem
I když je většina autosedaček univerzální a vhodná pro použití do jakéhokoli automobilu, mějte se na pozoru u autosedaček, které disponují instalací pomocí systému ISOFIX.
Zda je konkrétní typ autosedačky vhodný i do vašeho vozu zjistíte pomocí tzv. „zkušební značky“. Ta je umístěna na viditelném místě autosedačky a lze z ní zjistit informace o použití a také o standardech bezpečnosti. Pokud na štítku najdete označení „Universal“, je autosedačka kompatibilní se všemi typy vozu. Pokud se tak nestane, lze vyhledat potřebné informace o kompatibilitě na stránkách výrobce.
3. Bezpečnost
Parametry pro výběr bezpečné autosedačky jsou především systém ukotvení ve voze a také certifikáty bezpečnosti.
Co se týče uchycení, na výběr máme dvě varianty. První variantou pro ukotvení autosedačky je připevnění pomocí bezpečnostního pásu. Tento způsob je sice jednodušší, ale co se týče bezpečnosti, je lepší volbou uchycení pomocí systému ISOFIX. Takové uchycení je totiž daleko pevnější, jelikož využívá přichycení pomocí kotev zabudovaných přímo do konstrukce vozidla (obvykle na zadních krajních sedadlech, případně vepředu u spolujezdce). Nevýhodou je, že ne každé vozidlo tímto systémem disponuje a i váhový limit pro ISOFIX je omezen 33kg (součet váhy dítěte a váhy autosedačky).
Další zásadou bezpečnosti je neuspěchat přechod z vajíčka (typ sedačky pro nejmenší děti) do pokračovacích autosedaček. Vajíčko je totiž nejbezpečnější formou autosedačky pro (nesedící) děti. Taktéž je ideální vytrvat co nejdéle s umístěním autosedačky v protisměru jízdy. I to je daleko bezpečnější varianta jízdy pro dítě.
To, zda je sedačka homologovaná, zjistíme pomocí oranžového štítku, kterým je sedačka opatřena. Najdeme zde splněnou normu a rozsah váhy a výšky dítěte.
Aktuálně platí dvě evropské normy:
- Norma ECE R44
- Obsahuje přísně požadavky na konstrukci a bezpečnost
- Norma i-Size – ECE R129
- Ta nařizuje používání protisměrných autosedaček minimálně do 15 měsíců věku.
Některé sedačky navíc mívají zesílené bočnice v oblasti hlavy. Pokud dojde k bočnímu nárazu, daleko lépe dítě ochrání než ty, které tyto bočnice nemají. Tyto sedačky nesou na korpusu označení SICT.
4. Materiál
V případě výběru materiálu určitě oceníme, pokud lze autosedačku jednoduše udržovat, čistit. Vhodnou volbou jsou v tomto případě syntetické materiály, které dle potřeby jednoduše setřeme vlhkým hadříkem.
Pokud chceme dopřát dítěti větší komfort, zvolíme semišové či bavlněné materiály, které jsou prodyšnější. Údržba je sice horší, ale dá se řešit například snímatelným potahem. Někteří výrobci nabízejí dokonce letní potah, který daleko lépe větrá.
Materiál pevné části sedačky bývá vyroben ze středně tvrdého plastu. Pokud se tedy stane, že jste účastníky byť jen malé autonehody, je nutné sedačku řádně zkontrolovat a v případě pochyb vyměnit za jinou. I z tohoto důvodu nedoporučujeme koupi sedačky z druhé ruky, kdy neznáte její historii.
5. Cena
I cena je často důležitým faktorem při rozhodování. Při výběru se nevyplatí šetřit, pamatujte však, že ani ta nejdražší sedačka nemusí být ta nejlepší.
Autosedačky vhodné pro větší rozptyl váhových kategorií jsou obvykle dražší. Jejich konstrukce je složitější, jelikož musí splňovat požadavky na ochranu různě velkých dětí.
Vyplatí se připlatit si také za sedačku, která má dobré hodnocení z tzv. crash testů.
Co ještě uvážit při výběru autosedačky?
Základní pojem o tom, co by autosedačka měla splňovat, již máte. Ale samozřejmě existují i další vlastnosti a možnosti vylepšení, kterým můžeme zpříjemnit či zjednodušit cestování dětem i sobě. O co se tedy jedná?
- Způsob upínání
- Při výběru sedačky vždy zkontrolujte možnosti upínání – nepřekáží? Netlačí dítě přezka zapínání? Pásy v žádném případě nesmí vést přes krk dítěte, hrozilo by udušení. Zároveň ale nesmí být ani příliš nízko, aby z nich dítě nevyklouzlo.
- Při výběru sedačky vždy zkontrolujte možnosti upínání – nepřekáží? Netlačí dítě přezka zapínání? Pásy v žádném případě nesmí vést přes krk dítěte, hrozilo by udušení. Zároveň ale nesmí být ani příliš nízko, aby z nich dítě nevyklouzlo.
- Polstrování
- je polstrování dostatečně pohodlné? Není polstrování i v místech, kde by mohlo dítě spíše tlačit?
- je polstrování dostatečně pohodlné? Není polstrování i v místech, kde by mohlo dítě spíše tlačit?
- Výhled z okna
- když dítě začne vnímat okolní svět, je velkou výhodou, pokud náklon a polstrování autosedačky dovolují dítěti pozorovat dění venku
- když dítě začne vnímat okolní svět, je velkou výhodou, pokud náklon a polstrování autosedačky dovolují dítěti pozorovat dění venku
- Kompatibilita s kočárkem
- U autosedaček typu vajíčko, které jsou určeny pro ty nejmenší, existuje často možnost ji jednoduše zacvaknout na konstrukci kočárku místo klasické korbičky. Pokud po této „vychytávce“ toužíte, informujte se v prodejně, zda jsou váš kočárek a autosedačka kompatibilní.
- U autosedaček typu vajíčko, které jsou určeny pro ty nejmenší, existuje často možnost ji jednoduše zacvaknout na konstrukci kočárku místo klasické korbičky. Pokud po této „vychytávce“ toužíte, informujte se v prodejně, zda jsou váš kočárek a autosedačka kompatibilní.
- Zpětné zrcátko
- Pokud sedí vaše dítě v protisměru jízdy, může se vám hodit zpětné zrcátko, které vám umožní mít dítě pod dohledem. Ideální umístění zrcátka je na střední hlavové opěrce. V případě nehody tak obličej dítěte zůstane uchráněn před úlomky a střepy.
Nyní již máte za sebou náš kompletní manuál pro výběr vhodné autosedačky. Jak jsme již v článku zmínili, při koupi se nevyplatí šetřit a dále je samozřejmě třeba naučit se ji správně používat. Pokud se těmito zásadami budete řídit, můžete si být jistí, že pro bezpečnost svého dítěte v autě jste udělali maximum.