Rýma a spánek dětí - jak předejít problémům se spánkovým režimem

Spánkový režim a rýma u dětí

Když je člověk nemocný, jedno z možností, jak nechat tělo samo léčit, je spánek. Avšak nemoc samotná může dobrému a kvalitnímu spánku často bránit. Zpravidla se jedná o rýmu, kdy se velmi obtížně člověku dýchá. A také nepříjemné škrábání v krku, které neustále nutí ke kašli.

Nachlazení u dětí

Rýma a s ní spojené dýchací obtíže jsou hlavním příznakem nachlazení. Jedná se o nemoc s virovým původem. Dalšími příznaky bývají častá bolest hlavy i svalstva, vysoká tělesná teplota, únava, a dokonce může děti trápit i nechutenství. Je mnoho dalších symptomů, které nemoc doprovází, a proto je pro tělo a lidský organismus velmi podstatný kvalitní odpočinek.

alergie-deti-hlavni

Rýma a dýchací obtíže u miminek

Důležité je, když malé děti trápí nachlazení, aby dostatečně pily. Ty nejmenší by měly být častěji kojeny. A ty děti, které nepijí mateřské mléko, by měly pít čaje z bylinek bez sladidel.

Odsávání hlenu z nosu

Miminka nedokáží smrkat, a proto je nutné používat odsávačku k tomu určenou. Odsávačka hlenů se dá na trhu pořídit buď manuální, na vysavač nebo automatická na baterie. Ideální odsávat vícekrát za den a při každé této proceduře je vhodné prostříknout nosní dutiny solným roztokem, aby se sliznice nevysušovala.

Spaní miminek při nachlazení

U dětí do jednoho roku se doporučuje zvedat horní část matrace pomocí malého klínu.

4 tipy, jak připravit dítě na dobrý spánek, když je nemocné

  1. Dodržovat pitný režim během dne – nabízet čaj nebo obyčejnou vodu.
  2. Dostatečně nechat dítě odpočívat. Dětský organismus potřebuje nabrat energii pro boj s bacilem, a proto je velmi důležité, aby se jeho spánkový režim dostatečně udržoval. Pokud tělo odpočívá, má více možností, jak bojovat s nemocí.
  3. Často větrat v místnosti, kde se dítě léčí – čerstvý vzduch pomáhá při dýchání.
  4. Pokud je to jen trochu možné z hlediska nemoci, nechat dítě projít venku, ale jen na krátkou dobu.

Správná poloha při spaní u dětí

Ne vždy je u nemoci vhodná klasická poloha, jak dítě obvykle spí. Když má ucpaný nos a hůře se mu dýchá, je vhodné polohu změnit. Je dobré vyvýšit horní část těla, tak aby dýchací cesty byly snadněji průchozí. Stačí podložit dalším polštářem nebo dekou. Nejlépe tak, aby byl polštář složen do trojúhelníku. Tímto způsobem se tak horní část těla stabilněji podepře.

Další ideální poloha je na boku. Zejména při kašlání, kdy hlen stéká směrem dolů do hrdla a nutí ke kašli. Na boku se tento proces eliminuje a kašel se tlumí.

Teplota v místnosti, kde spí nemocné dítě

Ideální pokojová teplota na spaní se pohybuje okolo 19 °C. Může být i o něco málo nižší. Do postele stačí pak přidat navíc jednu přikrývku, když by bylo dítěti chladněji. A tu později může v klidu odložit. Pro dýchání je tato nižší teplota nejlepší. Před každým nočním spánkem se doporučuje pečlivě vyvětrat.

Vlhkost vzduchu

Vzduch, který není dostatečně zvlhčený dokáže potrápit každé nemocné dítě. Navíc vysušuje nosní a krční sliznice a zhoršuje tak průběh nachlazení. Zvlhčování vzduchu v pokoji se provádí díky přístrojům k tomu určeným. Zvlhčovače a různé aroma difuzéry se dají navíc doplnit i o vonné olejíčky, které pomáhají uvolnit ucpané nosní dutiny. Navíc některé bylinky, jako eukalyptus, máta, levandule nebo citrusy, dodávají potřebnou energii a pozitivní náladu. Ideální vlhkost by se měla v místnosti pohybovat okolo 50 % a při nemoci se může dokonce ještě navýšit.

Také stačí zvlhčovat vzduch pomocí nádobky s vodou umístěnou u radiátoru (využití zejména v zimním období, kdy je topná sezóna).

Co by mělo jíst a pít nachlazené dítě?

Už v dobách našich babiček bylo známé léčivo teplý bylinkový čaj nebo dlouze tažený kvalitní vývar. Díky nim se dobře prohřeje tělo a látky v nich obsažené pomohou mírnit příznaky nemoci. Navíc teplá tekutina dokáže uvolňovat ucpaný nos a zmírňuje nachlazení. Nejlepší doba je vypít čaj nebo sníst vývar chvíli před spaním.

Dobrý tip je nechat horký čaj v termosce u postele, aby mělo dítě možnost pít teplý čaj i po celou noc, když se probudí. Pomocí čaje se mu pak opět podaří lépe usnout.

Všeobecně se nedoporučuje požívat jakékoliv nápoje obsahující alkohol a kofein. Unavený organismus nemá potřebu nabudit energií pomocí těchto látek. A především jejich užívání narušuje kvalitní spánek, který je pro léčení tak nezbytný. Navíc alkohol má odvodňovací účinky a při jeho působení otékají dutiny, které se potřebují naopak uvolňovat.

horky-caj

Uvolnění ucpaných nosních dutin

Pokud nepomáhají dostatečně kapky do nosu z lékárny, dají se využít i jiné metody, jak nosní dutiny uvolnit.

Inhalace ucpaných nosních dutin

Teplá pára, která je navíc doplněná nějakou bylinkou nebo éterickým olejem, pomáhá uvolňovat ucpané dýchací cesty. Stačí svařit vodu, nakapat pár kapek například oleje z eukalyptu, naklonit se nad nádobu s horkou vodou, přikrýt hlavu ručníkem a zhluboka dýchat, aby se výpary dostaly hluboko do dutin. Touto inhalací se po chvíli ucpané dýchací cesty uvolní, a dítě tak může lépe dýchat. Jen pozor na teplotu páry, aby nedošlo k opaření obličeje.

Vyplachování nosu

Velice účinné je vyplachování s konvičkou pomocí mořské vody nebo vody s vysokým obsahem minerálů. Tato procedura se může provádět zároveň s užitím kapek do nosu. Nijak se jejich účinky navzájem neomezují. V případě, že není v domácnosti k dispozici mořská nebo minerální voda, stačí do obyčejné vody přidat trochu mořské soli (koncentrace cca 3 %). Důležité je vyplachovat pravidelně, aby se dutiny postupně dobře uvolňovaly.

Babské rady pro uvolnění ucpaných dutin

  • Cibule: stačí jednoduše rozkrájet na kousky a nechat u postele, kde dítě spí. Ideálně, až dítě usne, aby ho to zbytečně nedráždilo.

  • Bylinky: rýmovník, šalvěj, heřmánek, máta, meduňka, rozmarýn. Mohou se nejen inhalovat, ale také z nich připravit sirup, který se užívá po lžičkách. Vše je však dobré řešit i s dětským lékařem.

Spánkový režim u dětí

U dětí se tvoří spánkový režim postupně od narození až do dospělosti. Je rozdíl mezi novorozeným miminkem a dospívajícím jedincem. Takové malé dítě dokáže prospat i 18 hodin denně. Na rozdíl od kojence, který už postupně rozlišuje den a noc a časy na krmení. U dítěte od jednoho roku je ideální začít zavádět pravidelný spánkový režim, na který si navykne do budoucna.

Potřeba spát přes den často mizí v období, kdy dítě nastupuje do základní školy. Starší děti, které mají postupně vyšší fyzickou a psychickou zátěž během pracovního týdne a chodí spát v pozdních nočních hodinách, dospávají spánkový deficit během víkendu.

Správný spánek, který tělu pomáhá, trvá v průměru 8 hodin. Tímto spánkem se dokonce posiluje i imunita, která je důležitá pro zdraví. Během doby, kdy je dítě nemocné, se naopak zvyšuje potřeba spánku i odpočinku.

ryma-spanek-deti

Proč dítě nespí?

Pravidelný spánek u dítěte chce trpělivost rodiče. Avšak mnohdy kvalitnímu spánku brání jiné příčiny, než je postupné biologické utváření spánkového režimu.

Nespavost a problém s usnutím u dětí

  • Nespavost může vzniknout z mnoha příčin. Může být způsobena například nevhodným uspáváním. Houpání na rukách, uspávání během jízdy v kočárku nebo v autě, při kojení, neustálý kontakt s maminkou atd. Dítě se lehce naučí na často používaný rituál a neustále ho vyžaduje. Pokud mu není dopřán, má problém s usínáním.
  • Díky velkému množství vjemů během bdění nezvládá dítě vše zpracovat a pak se v noci nedokáže plně soustředit na usínání.
  • Další možné a časté poruchy spánku u dětí předškolního věku jsou například noční můry, náměsíčnost a mluvení ze spaní. Nepatří však do závažných poruch a berou se jako obvyklé problémy během spánku.

Preventivní kroky, jak předejít problémům se spánkem

  1. Postupně je nechat si od narození zvykat na denní a noční režim. Především během denního spánku nechat plynout klasický denní ruch a nezatemňovat zcela místnost, kde dítě usíná.
  2. Nevytvářet v dětech pocity úzkosti ze samoty. Vždy být dítěti na blízku.
  3. Do postýlky nedávat dítě za „trest“, ale za odměnu (dopřeje si tak potřebný odpočinek).

Jak se léčí nespavost u dětí?

Jako první je nutné zjistit příčinu. Nejlepší forma je psát si všechny podstatné informace. V kolik hodin dítě usíná a v kolik se probouzí. Jak probíhá spánek během noci a jaké jsou například jeho denní aktivity. Další krokem je potřeba vyřadit jiná případná onemocnění (neurologická a psychiatrická, reflux nebo různé alergie).

Malým dětem pomáhají především jejich rodiče, a to hlavně v důslednosti prováděných změn. Starší děti se dokáží motivovat samy a měly by se naučit správné zásady spánkové hygieny. Tedy omezit záři umělého modrého světla před spaním atd.

Léky na nespavost

Jedna z variant léčby se opírá o užívání léčiv. Tato metoda se však doporučuje až jako poslední. Tyto léky předepisuje pouze odborný lékař.

Bylinky podporující spánek

Náhrada za léčivé přípravky jsou bylinky, které mají také pozitivní účinky. Nabízejí se ve formě čajů, které obsahují například meduňku, kozlík lékařský nebo mučenku. Tyto čaje jsou vhodné už i pro ty nejmenší dětí od půl roku. Pro starší děti jsou možné ke koupi přípravky ve formě roztoku. I přesto, že se jedná o bylinné preparáty, je dobré se poradit o jejich užívání vždy s odborným lékařem.

Homeopatika

Jejich užívání není nijak limitováno věkem. Je však důležité vybrat správné homeopatikum na konkrétní problém s usínáním. Ohledně užívání se dá poradit přímo s homeopatem nebo vyškoleným personálem v lékárně.

A hlavně, je nutné děti udržovat v teple - tedy bez kvalitního oblečení na doma i na ven - to prostě nepůjde.